الماس ايران الماس ايران .

الماس ايران

ساختار دندان را بشناسيم

آناتومي دهان و دندان 

اولين عضو دستگاه گوارش بدن دهان است كه از لب‌ها شروع مي‌شود و به حلق منتهي مي‌گردد. آب و مواد غذايي براي گوارش اول وارد اين عضو از بدن مي‌شود و چهار عمل اصلي اين بخش شامل جويدن و كمك به هضم غذا، حس چشايي، تكلم و تنفس مي‌باشد. ساختار دندان و دهان شامل حفره دهان، دندان‌ها، زبان، بزاق و غدد بزاقي، لثه، لب‌ها و سقف دهان است.

بيشتر بدانيد: ايمپلنت دندان

آناتومي و ساختار دندان

دندان بخش كوچكي از آناتومي بدن را تشكيل مي‌دهد ولي با اين حال از بخش‌هاي متعددي تشكيل شده كه همه آنها در كنار هم نقش موثري در غذا خوردن و صحبت كردن ايفا مي‌كنند. به طور كلي دندان از سه جزء آب، مواد ارگانيك و مواد غير ارگانيك تشكيل شده است.

به طور معمول هر انساني 32 دندان دائمي دارد كه 16 عدد آن بر روي فك بالا و 16 عدد ديگر بروي فك پايين قرار دارند. اما گاهي اوقات به دلايل مختلفي مثل ژنتيك، نقص مادرزادي و يا مشكلات مربوط به رويش دندان‌ها، اين احتمال وجود دارد كه تعداد دندان‌هاي موجود در دهان فرد بيشتر يا كمتر از اين مقدار باشند.

انواع دندان و عملكرد آنها

دندان‌هاي پيشين: به چهار دندان مياني فك بالا و پايين دندان‌هاي پيشين يا ثنايا مي‌گويند. با كمك اين دندان‌ها غذا را مي‌گيريم، تكه تكه كرده و مي‌بريم. اين دندان‌ها داراي لبه تيزي بوده و سطح مقطع در اين دندان‌ها عرض زيادي دارد و باريك است.

دندان نيش: اين دندان كه دندان نوك تيز ناميده مي‌شود در هر يك از دو طرف دندان‌هاي پيشين وجود داشته و براي نگه داشتن و بريدن مواد غذايي استفاده مي‌شوند.

دندان آسياي كوچك: به اين دندان‌ها پرمولر نيز گفته مي‌شود و دو عدد هستند و به كمك برآمدگي‌هايي كه بر روي آنها وجود دارد براي خرد كردن و بريدن مواد غذايي استفاده مي‌شوند.

دندان‌هاي مولار يا آسياي بزرگ: اين دندان‌ها داراي سطحي صاف و وسيع هستند كه در عقب دهان قرار دارند. از اين دندان‌ها براي له كردن، جويدن و ساييدن مواد غذايي استفاده مي‌شوند.

دندان عقل: اين دندان‌ها 4 تا هستند و به آنها دندان آسياي سوم نيز مي‌گويند. اين دندان‌ها از 18 سالگي به بعد در‌ مي‌آيند و غالبا كشيده مي‌شوند.

چنانچه براي زيباسازي طرح لبخند خود مصمم هستيد به يكي از درمان هاي ترميم و زيبايي دندان را برگزينيد به شما پيشنهاد ميكنيم كه سري به گنيجنه مقالات مجله تخصصي دندانپزشكي ارتواينفو بزنيد


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۵۲ توسط:رعنا موضوع:

:: مطالب مشابه
چرا بايد قبل ارتودنسي دندان ها را جرمگيري كرد؟ چرا بايد قبل ارتودنسي دندان ها را جرمگيري كرد؟
شكسته شدن براكت ارتودنسي ثابت و راهكارها و نكات مهم شكسته شدن براكت ارتودنسي ثابت و راهكارها و نكات مهم
دليل كشيدن دندان عقل براي ارتودنسي دندان چيست؟ دليل كشيدن دندان عقل براي ارتودنسي دندان چيست؟
ازدحام و شلوغي دندان‌ها را با اين روش‌ها اصطلاح كنيد ازدحام و شلوغي دندان‌ها را با اين روش‌ها اصطلاح كنيد
چطور از پوسيدگي دندان بچه ها پيشگيري كنيم؟ چطور از پوسيدگي دندان بچه ها پيشگيري كنيم؟
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :